BM Genel Kurulu, Filistin’in BM’ye tam üyelik teklifini destekleyecek; başvuruyu Güvenlik Konseyi’ne geri gönderecek

T24 Dış Haberler

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu, Filistin’in BM’ye tam üye olma teklifini destekleyecek ve Filistin’i BM’ye katılmaya uygun görerek başvuruyu “konuyu olumlu bir şekilde yeniden değerlendirmesi” için BM Güvenlik Konseyi’ne geri gönderecek.

BM Güvenlik Konseyi’nde geçen ay ABD’nin veto etmesinin ardından Filistin Devleti’ni fiilen tanıyacak teklifi yeniden gündeme getiriyorlar. 

193 üyeli Genel Kurul’un bugün apacağı oylama Filistinlilere yönelik küresel bir destek anketi niteliği taşıyacak. BM’ye tam üye olmak için yapılan bir başvurunun önce Güvenlik Konseyi, ardından da Genel Kurul tarafından onaylanması gerekiyor.

Ancak Genel Kurul tek başına BM’ye tam üyelik veremezken, Cuma günü oylamaya sunulacak karar tasarısı Filistinlilere Eylül 2024’ten itibaren bazı ek haklar ve ayrıcalıklar tanıyacak. Oy hakkı verilmeyecek olsa da toplantı salonunda bir koltuğa sahip olmak gibi haklar elde edilmiş olacak. 

Reuters’a konuşan diplomatlar taslak metnin kabul edilmesi için gereken desteği almasının muhtemel olduğunu söyledi.

Filistin, gözlemci devlet statüsünde; 2012 yılında BM Genel Kurulu tarafından devlet statüsü fiilen tanınmış durumda. 

New York’taki Filistin BM misyonu Perşembe günü BM üye ülkelerine gönderdiği mektupta, BM’ye tam üyeliği destekleyen karar taslağının kabul edilmesinin uzun süredir aranan iki devletli çözümün korunmasına yönelik bir yatırım olacağını belirtti.

Mektupta, “bu çok kritik anda Filistin halkının bağımsız devlet kurma hakkı da dahil olmak üzere kendi kaderini tayin etme hakkına verilen desteğin açık bir şekilde yeniden teyit edilmesi anlamına geleceği” belirtildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x